Osvědčilo se nám

Chcete rozlišit děti při týmovce jako třeba fotbal či bojovka – rozlišovací vesty jsou ideální – jsou vidět i v lese.

Více...

Náhodná hra

Botanika

Více...


Malování na trička

Čas přípravy
15 minut
Čas realizace
30 minut
Místo
místnost, klubovna
Roční období
celý rok
Počet účastníků
15 - 15
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
8. 4. 2018
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Umění, U17, jemná motorika, estetické cítění, tvořivost, barvy, recyklace, textil
Věková kategorie
12 let - 14 let
Typ aktivity
Rukodělná
Náročnost na materiál
Střední
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ano
Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Kompetence ke komunikaci
Kompetence sociální a personální
Kompetence pracovní

Cíle

 

Rozvoj těchto kompetencí: k učení, sociální a personální, komunikativní, pracovní.

Naučit se pracovat s textilem, zkusit si několik výtvarných technik na trička.

 

Motivace

Chceš mít na sobě ručně malované tričko a přitom si jej nekupovat v butiku? Vyrob si svoje vlastní originální, které bude jedno jediné na celém světě.

Potřeby

 

Trička 100% bavlna, fixy na textil, Savo perex, rozprašovač, slupovací barvy.


K tomuto metodickému listu je jeden pracovní list U 17/A, ve kterém je popsán pracovní postup savování trička.

 

Provedení

 

Budeme pracovat s tričky, která musí být ze 100% bavlny, ze začátku stačí obyčejná za 39 Kč ale s přibývajícími zkušenostmi se vyplatí koupit tričko lepší kvality, které vydrží déle a máme z něj větší radost. Velmi dobrá kvalitní trička za 100 Kč prodává Monika Brýdová na www.brydova.cz.

Na těchto stránkách naleznete také mnoho obrázkových předloh, které můžete využít, také zde objevíte mnoho výtvarných technik práce s tričkem.

Tip: Při jakékoliv technice práce s tričkem vložte mezi přední a zadní stranu trika tvrdou nepropustnou podložku, stačí tvrdý papír z krabice.


Malujeme fixem

Tuto techniku zvládnou všechny děti. Koupíte jim fixy na textil, děti si přinesou bílé nebo světlé tričko a už začínají samy malovat, buď organizovaně, co jim řeknete, nebo si můžou malovat co chtějí. Počítejte s tím, že pokud bude všechno na nich, udělají z trička, zvláště ty méně výtvarně nadaní, úplné přetláskání jednoho obrázku vedle druhého nijak neorganizované malůvky, které nakonec nevypadají dobře. Chce to s dětmi pracovat podle vámi zvoleného tématu a hlavně dobrých rad, kam se kterým obrázkem.

Malování fixy lze doplnit ještě barvičkami, které se používají např. pro nanášení štětcem nebo houbičkou. Práce s houbičkou je taková, že vezmete obyčejnou houbičku na nádobí, tu rozstřiháte na několik menších a děti si houbičku máčí v barvě, kterou jim před použitím vytlačíte v malém množství např. na víčko od zavařeniny. Houbičkou potom „ťupkáme“ po látce okolo šablon.


Savování

Na savování je nejdůležitější mít 100% bavlněné tričko, žádný polyester, nylon a nic jiného.

Musíme si vytvořit nějaké šablonky, nejlépe uděláme, když si je stáhneme na internetu www.brydova.cz, kde jich najdete hodně. Šablony si stáhněte, překreslete na samolepicí tapetu a opatrně a precizně vystřihněte. Je třeba zde pomoci s malými nůžkami všem dětem, které to nezvládnou dostřihnout do detailů. Vystřiženou šablonu nalepte na tričko, poskládejte si šablony tak, abyste měli celou jednu stranu vytvořenou podle vaší představy a pak je přilepte. Do rozprašovače si připravte Savo perex a můžete začít savovat. Nejprve stříkněte mimo, abyste se přesvědčili, že rozptylovač je dobře nastavený, aby vám na tričku neudělal špatné cákance. Chce to určitě co nejjemnější nastavení. Pokud máte všechno připravené, stačí již jen tričko jemně postříkat. Samotný výsledek není vidět hned, ale musíte chvilku počkat, až savo v tričku „vyžere“ barvu. Je lepší postříkat nejprve méně a pak třeba stříkat podruhé, než abyste to přehnali a potom měli v tričku díry.

Jakmile budete s výsledkem spokojeni, je třeba ze samolepky utřít přebytečné Savo je ideální kuchyňská papírová utěrka. Sundejte šablony a můžete je přilepit třeba na euro obal nebo jinou folii a použít znova. Tričko vymáchejte ve studené vodě, nechte uschnout a už jej můžou děti nosit.

Pokud budete tuto techniku dělat na schůzce, tak to přesto raději vymáchejte a ať si to nesou děti domů mokré, protože pokud to ponesou jen postříkané savem a zmuchlají tričko do ruky, tak než dojdou domů, savo bude stále působit i ve zmačkaném tričku a pak se motiv pokazí.

Kdo by si chtěl vyhrát, tak hotové dílo může ještě dozdobit fixy na textil, obtáhnout např. nějaký motiv.


Tiskátka na trička

Pamatujete ve škole na razítka z brambor? Tak tohle je něco velmi podobného. Ale dnes se dají koupit nádherná razítka mnoha různých motivů z jemné překližky, která se dají krásně držet. Technika je jednoduchá. Na razítka naneseme houbičkou nebo štětcem textilní barvu a razítkujeme trička podle fantazie.

Pokud byste přeci jenom vytvářeli razítka klasickým způsobem z brambor tj. vyřezávat do brambory nožíkem různé tvary, dejte pozor na tvorbu písmenek, musí se kreslit zrcadlově.

Další techniky na zkrášlení triček je velká spousta, různé druhy batik nebo sítotisku. Existuje mnoho literatury, jedna z nejkrásnějších knížek je uvedena níže, kde je 100 různých způsobů, jak na trička.

Ukažme si ale ještě jednu techniku, kterou mají děti u mne v oddíle moc rády. Techniku ale tvořte až na víkendovce nebo na táboře, protože vyžaduje uschnutí motivu do druhého dne.


Malujeme slupovacími barvami

Postup je úplně jednoduchý, protože zcela kopíruje techniku malování na sklo, ale nepoužíváme barvy window color ale textilní.

Nejprve si vezmeme průhlednou fólii (euro obal), do ní vložíme obrázek, který konturou na textil obtáhneme. Necháme cca 2 hodiny zaschnout a potom textilními barvami „vybarvíme“. Takto připravený obrázek musíme nechat dostatečně uschnout, nejlépe do druhého dne. Rozmyslíte si, kam hotový obrázek na tričku umístíte a poté jej sloupnete z folie, velmi opatrně, nejlépe je, když hned pomalu slupujete a hned část po části necháváte na tričku. Potom vezmete pečící papír, žehličku necháte rozehřát naplno a obrázek několik minut přežehlujete. A on se krásně na textilu zataví. Jen upozorněte děti, že se musí prát na 40 °C a přežehlovat stále přes žehlicí papír.

 

Doporučuji knihu Super trička - sto způsobů, jak si vytvořit vlastní vzor, autor Chris Rankin.


Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Pomoc a Přátelství.

 

Pozor na

Podle toho, jaké použijete na textil barvy, je nutné dodržet postup, který je napsán na každém balení. Je totiž důležité dozvědět se, zdali se hotový výrobek musí například přežehlit, či nikoliv.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

 

U dětí úzkostnějších, nejistých je dobré podporovat je k odvaze, zmírňovat obavy z toho, že to zkazí. Být jim po ruce.

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.

I pro děti s „méně šikovnýma rukama“ se dá najít technika, kterou zvládnou.

U dětí hyperaktivních je potřeba zabezpečit barvy proti vylití a znehodnocení trička.